40

Źródła finansowania JDG – jakie mamy możliwości?

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się z kilkoma prostymi krokami. W dodatku jest to całkowicie darmowe, więc wielu Polaków próbuje rozkręcać swoje biznesy. Aby jednak sprzedawać produkty lub świadczyć usługi, często potrzeba pieniędzy. I tutaj pojawia się pytanie – skąd je wziąć? W jaki sposób pozyskać środki na otwarcie własnej firmy? Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych możliwości. Zachęcamy do zapoznania się z nimi!

Zakładanie JDG z oszczędności 

Najprostszym sposobem na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest wykorzystanie swoich oszczędności. Na taki krok mogą zwykle zdecydować się osoby majętne. Jednak ciężką pracą na etacie też można odłożyć pewną sumę, którą wykorzystamy później do otwarcia biznesu. Oczywiście takie posunięcie jest nieco ryzykowne. Dlatego lepiej sporządzić dobry biznesplan. Realna ocenić rentowności też jest ważna, podobnie, jak sprawdzenie konkurencji. Jeśli uznamy, że nasz pomysł się przyjmie, to warto podjąć ryzyko i przeznaczyć oszczędności na realizację marzeń.

Dotacja z urzędu pracy na JDG

Urzędy pracy zapewniają nam dostęp do wielu ciekawych programów i dotacji. Niektóre dedykowane są dla osób bezrobotnych w ramach programu aktywizacyjnego. Za otrzymane środki z urzędu pracy możemy kupić wszystko, czego potrzebujemy do rozkręcenia własnego biznesu. Musimy jednak mieć na uwadze, że dotacje z urzędu pracy nie są przyznawane z marszu. Są z góry wyznaczone zasady, więc trzeba je spełnić. Poza tym ubieganie się o dotacje z urzędu pracy zawsze wiąże się ze złożeniem różnych dokumentów i dopełnieniem formalności. Dlatego na początku warto wszystko sprawdzić w najbliższym urzędzie pracy.

Kredyt w banku na JDG

Brak odpowiednich środków zachęca do wzięcia pod uwagę kredytu. Wiadomo, że jest to rozwiązanie obarczone ryzykiem dla nowych firm. Nie jesteśmy przecież w stanie określić, czy uda nam się zdobyć środki na regulowanie swojego zobowiązania. Jednak czasami to właśnie kredyt w banku pozwala nam na realizację swoich marzeń. Dlatego warto przeanalizować ofertę różnych banków i wybrać tą, która jest dla nas najkorzystniejsza.

Fundusze z Unii Europejskiej na JDG

Szukając środków na JDG, możemy sprawdzić fundusze z Unii Europejskiej. Każdego roku na przedsiębiorców czeka wiele różnych programów. Przeznaczone są dla osób z różnych grup wiekowych, ale też różnych branż. Oczywiście każdy program może też mieć swoje zasady. Dlatego, zanim zaczniemy wypełniać wniosek i kompletować dokumenty, sprawdźmy warunki. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu i rozczarowania. 

Pożyczka od bliskich na JDG

Na tym jednak nie kończą się nasze możliwości. Równie dobrze możemy rozważyć zaciągnięcie pożyczki od rodziny lub przyjaciół. Taka forma pozyskania pieniędzy jest bardzo prosta, ponieważ pożyczamy środki od kogo, kogo dobrze znamy. Formalności ograniczają się tylko do umowy i określenia warunków spłaty zobowiązania finansowego. Jednak pamiętajmy też, że przez taką pożyczkę mogą nieco ucierpieć nasze relacje z daną osobą. Najczęściej dzieje się tak, gdy nie pojawiają się zaległości w spłacie. Dlatego lepiej przeanalizować wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania. Poza tym warto też poruszyć z bliskim kwestię ewentualnych opóźnień. Jest to szczególnie ważne na początku działalności, ponieważ nie jesteśmy w stanie określić, czy zarobimy odpowiednią ilość pieniędzy. 

tags:
share
Redaktor

Redaktor

comments

Komentarze

polecane wpisy

Pozostałe wpisy

Najnowsze