41

Otwieramy konto dla JDG – jaki bank wybrać?

Rozkręcasz swoją działalność i potrzebujesz konta firmowego, lecz nie wiesz, na jaki bank postawić? A może liczysz na wskazówki, które ułatwią Ci podjęcie ostatecznej decyzji? Możliwe, że nasz tekst Ci ich dostarczy, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Czy JDG potrzebuje oddzielnego konta bankowego?

Osoby prowadzące własne biznesy za pośrednictwem konta bankowego mogą dokonywać transakcji. Nic więc dziwnego, że przepis narzucają na właścicieli jednoosobowej działalności gospodarczej posiadanie własnego konta bankowego. Jednak nie ma obowiązku posiadania konta firmowego dla wszystkich JDG. Tym samym wiele osób może wykorzystać swoje konto osobiste. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ale też wiąże się ze sporym zamieszaniem. W końcu będziemy musieli jakoś oddzielić prywatne pieniądze od środków firmowych.

Oczywiście są też przypadki, gdzie posiadanie takiego konta jest obowiązkowe dla JDG. Dotyczy to głównie płatników VAT, którzy prowadzą działalność opartą o usługi i towary wymienione w ustawie o VAT (Dz.U. 2004 Nr 54 poz. 535).  Dotyczy to na przykład obrotu węglem kamiennym, odbiornikami telewizyjnymi, czy akumulatorami elektrycznymi. Lista jest jednak o wiele dłuższa, więc warto się z nią dokładniej zapoznać. 

Jak wybrać odpowiednią bank?

Jeśli chcemy mieć pewność, że oferta banku będzie korzystna dla naszej jednoosobowej działalności gospodarczej, to powinniśmy poświęcić nieco więcej czasu na wybór. Poza tym jest kilka czynników, które też warto wziąć pod uwagę. O czym mowa? Jak wybrać odpowiedni bank? Na pewno warto brać pod uwagę banki, które zapewniają nam wygodne zarządzenie swoim kontem. Zwróćmy zatem uwagę, jak wygląda samo prowadzenie konta, czy realizacja transakcji. Zainteresować powinny nas też dodatkowe usługi, jak na przykład debet na koncie, czy możliwość otwarcia konta walutowego. Przyda nam się takie, gdy będziemy chcieli realizować transakcje w innych walutach niż złotówka. Poza tym sprawdźmy, co z opłatami. Ile wynosi prowadzenie konta? Co z opłatami za transakcje lub wydanie i używanie karty debetowej? Na koniec warto też sprawdzić samą instytucję bankową. Czy zapewnia dobrą obsługę klienta? Czy gwarantuje najwyższą jakość usług i fachowe doradztwo? Na pewno opinie od innych klientów ułatwią podjęcie decyzji. Dlatego warto je poznać. 

Jaki bank wybrać, gdy chcemy założyć konto dla JDG?

Tutaj naprawdę każdy z nas powinien podjąć samodzielną decyzję. Na pewno warto stawiać na profesjonalne banki o wieloletniej tradycji. Jeśli w dodatku są cenione przez klientów, to na pewno się nie rozczarujemy.

tags:
share
Redaktor

Redaktor

comments

Komentarze

polecane wpisy

Pozostałe wpisy

Najnowsze