31

Jak założyć spółkę cywilną?

Rozważasz założenie spółki cywilnej? Nie wiesz, jak przebrnąć przez formalności? Zajrzyj do naszego tekstu, ponieważ podrzucamy wiele przydatnych informacji!

Kto może założyć spółkę cywilną?

Do założenia spółki cywilnej potrzeba minimum dwóch osób. Wspólnikami mogą być osoby fizyczne lub osoby prawne. Jednak  pamiętajmy, że osoby fizyczne muszą być przedsiębiorcami. Oznacza to, że jeśli do tej pory nie prowadziliśmy własnego biznesu, to musimy go otworzyć. Nie mówimy jednak o wspólnej działalności gospodarczej. Każdy wspólnik musi założyć swoją firmę.

Zakładanie spółki cywilnej – od czego zacząć?

Pierwszym i zarazem najważniejszym krokiem jest rejestracja. Jednak pamiętajmy, że to nie sama spółka cywilna podlega rejestracji. Dotyczy to jej wspólników. Jako osoby fizyczne prowadzące własne biznesy musimy uzyskać wpis działalności w CEiDG. Wyjątek od reguły stanowią osoby prawne, ponieważ one nie muszą przechodzić rejestracji. Osoba prawna może z marszu przejść do kolejnego etapu, a więc do zawarcia umowy spółki cywilnej. Choć przepisy nie narzucają na nas konkretnych wytycznych co do formy umowy, to najlepiej zawrzeć ją w formie pisemnej. Poza tym musimy dopilnować, by w umowie znalazły się najważniejsze elementy. Mowa tutaj o określeniu wspólnego celu gospodarczego, czy o określeniu obowiązków wspólników. W umowie nie może też zabraknąć danych wspólników, nazwy spółki cywilnej i jej siedziby, czy wysokości wkładu. Warto też określić czas obowiązywania umowy spółki, podział zysków i strat, czy to, kto będzie ją reprezentował. 

Zakładanie spółki cywilnej – o czym jeszcze pamiętać?

Sporządzenie i podpisanie umowy nie sprawi, że spółka będzie mogła już działać. Musimy jeszcze uzyskać numer REGON. W tym celu musimy wypełnić stosowny wniosek i złożyć go z kopią umowy spółki do urzędu statystycznego. Wybór urzędu nie może być przypadkowy. Zgłosić musimy się do punktu, który znajduje się w tym samym województwie, co siedziba spółki. Mamy na to w sumie czternaście dni od założenia spółki. Później musimy jeszcze zgłosić spółkę do urzędu skarbowego w celu uzyskania numery NIP. Po nadaniu numeru NIP i REGON trzeba zaktualizować dane w CEiDG. 

tags:
share
Redaktor

Redaktor

comments

Komentarze

polecane wpisy

Pozostałe wpisy

Najnowsze