36

Czym kierować się przy wyborze kredytu?

Rozważasz zaciągnięcie kredytu? Nie wiesz, jakie kryterium wziąć przy wyborze? Jest kilka aspektów, na które szczególnie powinieneś zwrócić uwagę. Zastanawiasz się, o czym mowa? Czym się kierować przy wyborze kredytu? Podpowiadamy!

Rodzaj kredytu

Oferty kredytów mogą różnić się celem, wysokością dofinansowania i okresem spłaty. Najpopularniejszy to niewątpliwie kredyt gotówkowy. Jest to zobowiązanie, które możemy wykorzystać na dowolny cel. Okres spłaty wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy. Otrzymane środki możemy przeznaczyć na wakacje lub nawet na kurs fotografii. Kredyt hipoteczny już nakłada na nas pewne ograniczenia. Pieniądze możemy przeznaczyć tylko na cele związane z nieruchomością. Za otrzymane środki możemy kupić dom lub mieszkanie. Dozwolony jest też remont lub wyposażenie nieruchomości. Podobnie jest przy kredycie samochodowym. To zobowiązanie na konkretny cel. Zatem na możemy kupić lub naprawić auto. Dlatego jeśli chcemy dobrze wybrać, to na początek określmy swoje potrzeby i dobierzmy kredyt, który będzie z nimi zgodny.

Oprocentowanie kredytu 

Od oprocentowania zależy wysokość rat kredytu. Dlatego wybierając dla siebie odpowiedni produkt, najlepiej je sprawdzić. Ogólnie stosuje się dwa rodzaje oprocentowania: zmienne i stałe. Oprocentowanie stałe jest bezpieczniejszą opcją. Tutaj wysokość oprocentowania się nie zmienia przez cały okres kredytowania. Jego wysokość określona jest w umowie, więc od razu wiemy, jakie raty będą nas czekać każdego miesiąca. Oprocentowanie zmienne już takiej stabilizacji nam nie gwarantuje. Jak sama nazwa mówi, stawka będzie wahać się adekwatnie do zmian na rynku. Jeśli stopy referencyjne spadną, to zmniejszą się nasze raty. Z kolei jeśli wzrosną, to też rata kredytu będzie wyższa. Dlatego musimy dobrze zastanowić się, co wyjdzie nam na korzyść. 

Wysokość rat i kwoty do spłaty

Ważna jest też wysokość rat i kwoty, jaką będziemy musieli zwrócić do banku. Wcześniejsze określenie wysokości rat pozwoli nam ustalić, czy będziemy w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań. Dzięki temu unikniemy też ewentualnych przerw w spłacie i odsetek z tego tytułu. Z kolei określenie całkowitej kwoty do spłaty, pozwala nam sprawdzić, czy warto zaciągnąć kredyt. Niestety często instytucje finansowe wykorzystują naszą potrzebę. Dlatego, gdy zaciągamy kredyt na 20 tysięcy złotych, to oddać musimy prawe drugie tyle. Nie jest to dobra oferta, więc lepiej się takich wystrzegać.

Wiarygodność banku

Polacy chętnie zaciągają kredyty. Dlatego na rynku zaczęło powstawać coraz więcej instytucji finansowych.  Niektóre od lat działają na rynku i mogą poszczyć się renomą wśród klientów. Jednak nie brakuje też takich, które mają stosunkowo krótki staż. Dlatego zawsze powinniśmy zachować ostrożność. Dobrą opcją będzie też sprawdzenie wiarygodności wybranego banku. Cennych informacji dostarczy nam Internet, w tym na przykład wyszukiwarka internetowa. Możemy też sprawdzić tematyczne fora internetowe lub grupy dyskusyjne w mediach społecznościowych. Nawet na zbieraniu informacji nie musimy spędzać dużo czasu. Kilka takich opinii nam wystarczy, by ustalić, czy wybór na dobry bank.

tags:
share
Redaktor

Redaktor

comments

Komentarze

polecane wpisy

Pozostałe wpisy

Najnowsze