Jednoosobowa działalność gospodarcza to jedna z najchętniej wybieranych form prowadzenia biznesu. Na czym polega? Kto może założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Poniżej garść najważniejszych informacji. Koniecznie się z nimi zapoznaj!
Czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza?
Jednoosobowa działalność gospodarcza, w skrócie JDG, to najprostsza forma prowadzenia działalności gospodarczej. Jej założenie wymaga od nas niewiele formalności. Dlatego wzbudza tak
duże zainteresowanie wśród Polaków. Czym jednak jest? Dokładną definicję JDG znajdziemy w ustawie Prawa przedsiębiorców. Zgodnie z nią to zorganizowana działalność zarobkowa. Jednoosobowa działalność gospodarcza wykonywana jest we własnym imieniu i w sposób ciągły.
Ma jednego właściciela i to on odpowiada za wszystkie sprawy, w tym za rozliczenia z urzędem skarbowym i ZUS-em. Co ważne, przy JDG majątek firmy nie jest rozdzielany od majątku prywatnego. Jeśli zatem postanowimy założyć taką działalność, to za błędne działania firmy odpowiemy całym prywatnym majątkiem. Jest to dość ryzykowne. Jednak dobry pomysł i ciężka praca mogą zapewnić nam sukces i stałe źródło dochodu.
Kto może założyć jednoosobową działalność gospodarczą?
Jednoosobową działalność gospodarczą mogą zakładać osoby fizyczne. Są jednak pewne warunki, które musimy spełnić. O czym mowa? Podstawowy wiąże się z wiekiem. Wymagane jest ukończenie osiemnastego roku życia. Ciekawostką może być fakt, że osoby małoletnie też mogą założyć biznes. Jedyne, czego potrzebują, to zgody od przedstawicieli ustawowych, a więc na przykład rodziców. Cudzoziemcy też mogą założyć JDG w Polsce, ale obowiązują ich takie same zasady, jak naszych rodaków. Poza tym wymagana jest też zdolność do czynności prawnych i podejmowania decyzji.
Czy JDG może zatrudniać pracowników?
Już sama nazwa nam sugeruje, że mamy do czynienia z firmą prowadzoną przez jedną osobę. To jednak nie świadczy o tym, że musi działać samodzielnie. W JDG właściciel może zatrudniać pracowników. Dozwolone jest też korzystanie z pomocy osób na zleceniu. Poza tym można pomyśleć o skorzystaniu z usług zewnętrznej firmy. Na pewno współpraca na zasadach B2B będzie ciekawą opcją. Jednak zawsze warto mieć na uwadze potrzeby swojego biznesu, czy po prostu jego rodzaj.